Porównanie styropianu grafitowego

Utrzymanie właściwego komfortu cieplnego w budynkach mieszkalnych jest niezbędne dla zdrowia użytkowników. Poniżej porównamy styropian grafitowy, który stosujemy dla zachowania niskich kosztów eksploatacji domu. Na rynku można spotkać wiele rodzajów materiałów izolacyjnych o zróżnicowanych właściwościach. W dużej jednak większości przypadków to właśnie ten styropian wybierany jest już nie tylko przez deweloperów luksusowych domów pasywnych, ale także niewielkich i tanich obiektów. Czym jest to spowodowane?

Styropian o kolorze grafitowym i współczynnik lambda

Dotychczas dominujący wariant biały EPS zostaje powoli wypierany przez styropian grafitowy. Można to zaobserwować na podstronie sklepu styropian grafitowy. Jest to ściśle związane ze współczynnikiem lambda. Chodzi o korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu znacznie lepiej sprawdza się jako ocieplenie budynków. Materiał ten jest wykonywany z polistyrenu spienionego z domieszką granulek zawierających grafit i to właśnie dzięki nim zyskuje swój charakterystyczny kolor. Na rynku można spotkać się również wariant grafitu z wbudowaną warstwą wierzchnią z twardszego styropianu białego. Eliminuje on kurczenie i rozszerzanie się płyt pod wpływem promieni słonecznych.  Jest to produkt o nazwie Lambda White.

Zachęcamy do śledzenia cen styropianu pod linkiem zmiana cen.

Różnice pomiędzy styropianami grafitowymi z lambdą 031 | 032 | 033

Styropian grafitowy 031 posiada wyższą wytrzymałość na rozrywanie (TR 100) i jest masywniejszy (13,5 kg), lecz jednocześnie jest znacznie droższy. Na pierwszy rzut oka wydaje się lepszym rozwiązaniem, lecz zastanówmy się chwilę nad tym zagadnieniem:

  • różnica pomiędzy współczynnikiem lambda to zaledwie 0,001 – 0,002 – to bardzo mało, zatem jest to mało znacząca różnica,
  • w ciężarze to ok. 1,5 kg/m3, dość sporo, to robi różnicę ale w cenie na poziomie do 20 zł/m3 mniej za 032 lub 033,
  • na wytrzymałości na rozrywanie to 20 kPa. Czy to ma jakieś znaczenie? Czy to dobrze czy źle?

Pierwsza myśl jaka nam wpada do głowy 031 to styropian : “solidniejszy” i zaraz następna: “znaczy lepszy” i w pewnym sensie tak jest. Jest jednak jedno ale – jak wskazują nasze testy okazuje się, że im cięższy styropian grafitowy i wyższa temperatura na otwartym słońcu tym większe naprężenia wewnętrzne w płycie. W przypadku braku osłon na rusztowaniach 032 wydają się bezpieczniejsze, lecz nie rezygnowałbym z ich osłaniania mimo wszystko.

Niektórzy producenci kompletnych systemów ociepleń wymagają kołkowania styropianu z TR80.  Ja na nadzorowanych budowach wymagam kołkowania wszystkich typów styropianów grafitowych. Robię tak, profilaktycznie, nie siedzę przecież cały czas na budowie. Nie sposób sprawdzać wykonawcę jak przykleja każdą płytę. Płyty rowkowane Swisspor Lambda Mega White wydają się tu najbezpieczniejsze, dzięki zwiększonej przyczepności o 50%, grubej powierzchni warstwy oraz wymiarowi takich jak płyt XPS 125×60 cm. Są to niespotykane dotąd atuty.

styropian grafitowy rowkowany

Nasza testowa ściana szczytowa magazynu głównego została w 2012 roku ocieplona styropianem grafitowym 032 o grubości 15 cm do 8 m bez kołkowania. Do dnia dzisiejszego nic złego się z nią nie dzieje. Należy przy tym pamiętać, że przy montażu styropianu pilnowaliśmy reżimu technologicznego. Wykonawca w takim przypadku powinien wydać gwarancję oraz rękojmię na co najmniej 3 lata.

Montaż polistyrenu z grafitem

Jeśli zależy Tobie na prawidłowym montażu i spokojnym śnie to zapoznaj się z poniższymi wytycznymi:

  • osłaniaj styropian grafitowy lambda 031 – 033 przed słońcem, podczas magazynowania i montażu,
  • przed przyklejeniem płyt do ściany zagruntuj słabe lub nasiąkliwe podłoże, (beton komórkowy i stare trwałe tynki nawet 3 razy jeśli trzeba),
  • klej elastyczny z włóknem do styropianu grafitowego nakładaj co najmniej na 60% powierzchni płyty lub pacą zębatą na 100%,
  • zakołkuj płyty, nie szybciej jednak niż po 3 dniach od przyklejenia, używaj wiertła bez udaru, pamiętaj o zaślepkach,
  • cały czas osłaniaj styropian siatką (wieszając ją na rusztowaniach lub podwieszając pod okapem),
  • zatop (na zakład 10 cm) siatkę w warstwie kleju nałożonego na przeszlifowane płyty grafitowe. Siatka 160 g/m2, o oczkach 4×4 mm, (nie mniej jak 145 i nie więcej niż 165 g/m2)
  • jeśli nie planujesz od razu tynkować elewacji, warstwę kleju z siatką (gdy zwiąże i wyschnie) zagruntuj białym gruntem silikonowym z kruszywem kwarcowym.

Jak widać ocieplenie styropianem grafitowym to nic trudnego, należy tylko przestrzegać prostych wytycznych. Nazywanych reżimem technologicznym.

Jakość styropianów grafitowych a ich cena

Główną zaletą tego materiału jest jego znacznie większa efektywność energetyczna w porównaniu do wariantu białego. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć grubość układanych płyt, jednocześnie spełniając obowiązujące warunki techniczne, określone w normach. Współczynnik lambda styropianów grafitowych elewacyjnych wynosi od nawet 0,031 do 0,033 W/mK. Podczas gdy w swojej tradycyjnej postaci ten wynik może być wyższy o nawet 0,015 W/mK.

Tak doskonałe rezultaty wiążą się z wyższą ceną lecz różnice z roku na rok są mniejsze. Przykładowo jedne z najlepszych produktów na rynku Swisspor Lambda Max Fasada 031 lub Austrotherm Premium Fasada 031 kosztują (2017) około 170 zł netto/m3, podczas gdy za metr sześcienny styropianu białego o najlepszym dostępnym współczynniku lambda (0,038 W/mK) zapłacimy ok. 155 złotych. To niewielka różnica. Jeszcze lepiej wygląda porównanie cenowe grafitowego 032 do białego 038: 032 w 2018 roku JEST już TAŃSZY! Aktulaną ofertę na te produkty znajdziesz pod linkiem styropian grafitowy cena.

Porównanie jakości styropianu grafitowego

Produkcja styropianu grafitowego jest prosta. Polistyren koloru grafitowego dozowany jest do zbiorników i pod wpływem pary wodnej i ciśnienia następuje jego ekspandowanie i sklejanie. Skąd zatem takie różnice w wyglądzie poszczególnych rodzajów różnych producentów? Pora na ostateczne porównanie.

styropian grafitowy

O czym należy pamiętać. Im ciemniejszy jest styropian tym bardziej będzie się nagrzewał w pełnym słońcu, grafitowe styropiany kurczą się i rozszerzają. Swisspor Lambda White to ten pierwszy od prawej, dzięki grubej białej warstwie nie kurczy się i nie rozszerza. Przy zastosowaniu tego produktu unikniesz odpadania płyt i mostków termicznych.

Decyduje technologia wykonania. Olbrzymi sukces firmy Swisspor i produktu Lambda Plus Fasada 032 , który ma kolor grafitowy, może mieć różną ilość białych kropek i dodatkowo zachowuje lambdę na poziomie 032, czyli prawie najlepszą. Jest trochę droższy od konkurencji z lambdą 033 a znacznie tańszy od styropianów grafitowych z lambdami 031 – 030. Jak na razie to optymalne rozwiązanie wśród tego typu płyt. Tezę tą potwierdza już ponad 100 pozytywnych opinii o produkcie.

Obecnie, w 2019 roku Swisspor Lambda Plus Fasada 032 zachowuje niższą ceną nawet od konkurencji z lambdą 033. HIT sezonu 2018 i 2019. Lider na rynku. Chroń lidera przed słońcem siatkami osłonowymi na rusztowaniach lub podwieś ją pod okapem. Stosuj do niego klej elastyczny z włóknem do styropianu grafitowego i zatapiania siatki. Polecamy najczęściej wybierany w tym roku klej Sempre Tu200 . Pozytywnie przeszedł nasze wewnętrzne badania, jest tak dobry jak kleje droższe o 5 – 7 zł na worku.

Lambdy White i Lambdy Mega White nie musisz osłaniać. Dzięki specjalnym nacięciom płyta jest cały czas odprężona i odporna na promienie słoneczne, odporna na odpadanie.

Producenci polistyrenu

Głównymi europejskimi dostawcami polistyrenu koloru grafitowego są Swisspor oraz Lubau.

Czy warto stosować tego typu płyty?

Należy pamiętać, że inwestycja w płyty ze styropianu grafitowego zacznie się sprawnie zwracać. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym oszczędność cieplna może wynosić nawet o 20% więcej, niż w przypadku wariantu białego. Na rynku można znaleźć produkty o podobnych parametrach 031-033. W przypadku podłogowych jednym z najlepszych jest  Swisspor Lambda 100 030 przy grubości 10 – 15 cm idealnie sprawdzi się pod ogrzewanie podłogowe. Obecnie w 2019 roku jest w niższej cenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeżeli poszukują Państwo rozwiązań o najwyższej efektywności energetycznej, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z naszych usług doradczych przy zakupie styropianu i innych materiałów. Doradca posiada uprawnienia budowlane oraz doświadczenie w termomodernizacji budynków tel. 513 092 032.

Czym się różni styropian szary od białego? – zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

 

Mgr inż. Tomasz Lingo