Jaki styropian wybrać

Jaki styropian wybrać na elewację lub podłogę? Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu? Te pytania nurtują każdego inwestora, który myśli o ociepleniu ścian zewnętrznych, dachu lub posadzki na gruncie. Rodzaj oraz grubość materiału termo izolacyjnego wybiera architekt na etapie projektowania. Nie bierze oczywiście tych wartości z kapelusza. Wynikają one ściśle z obliczeń, których dokonuje korzystając z prawa budowlanego. Od 2019 roku wymagany był współczynnik przewodzenia ciepła U dla całej przegrody (ściany zewnętrznej) na poziomie 0,23 W/m2K natomiast od 2021 roku 0,20 W/m2K. Coraz częściej projektanci jednak wybierają jeszcze bardziej energooszczędne  wartości U 0,10 – 0,15, czyli optymalnie opłacalne. Rozwiązania maksymalnie minimalizujące straty ciepła a co za tym idzie oszczędności na kosztach ogrzewania. Tym bardziej, że styropian potaniał prawie dwukrotnie w 2023 roku a koszt energi cały czas rośnie.

Znając właściwości użytkowe materiału z jakiego zbudowana jest ściana projektant z łatwością obliczy potrzebny opór cieplny styropianu. Tak aby cały komplet materiałów spełnił wymagania minimalnego U. Projektant dobierze odpowiednią grubość izolacji oraz lambdę, czyli współczynnik przewodzenia ciepła, czyli kolor biały lub grafitowy od których zależy wartość oporu cieplnego.

Jaka grubość styropianu na elewację ?

Poniżej prezentujemy tabelę za pomocą której znajdziesz odpowiedź na pytanie: jaki styropian wybrac na elewację. Konkretnie przedstawiamy jaką zastosować grubość styropianu do ociepleń. Najczęściej będą to grubości od 10 do 20 cm z najczęściej wybieraną lambdą 040 oraz 032. Płyty z lambdą 042 do 038 to biały a 033 – 031 grafitowy / szary styropian. Wynik to opór cieplny płyt termoizolacyjnych. To nim należy się kierować przy zakupie styropianu aby osiągnąć współczynnik U 0,2 w zależności od tego z jakiego materiału zbudowana jest ściana. W tabeli zaznaczona jest minimalna grubość styropianu w zależności od materiału z jakiego zbudowana jest ściana. Dotyczy ścian zewnętrznych budynku dla najnowszych wymagań po 2021 roku. Kolorami zanzaczamy minimalny opór cieplny. Wartość lamby jest z boku a grubość odczytujemy z górnego rzędu. Lub odwrotnie jak ktos sobie życzy.

styropian opór cieplny

Dobór grubości i jakości ocieplenia zależy od materiału z jakiego zbudowana jest ściana. Są to wymagania normowe, czyli podstawowe dla firm budowlanych i deweloperów.

  • kolor niebieski dla ścian z gazobetonu typ ok. 500 grubość ściany 24 cm, w tym przypadku do ocieplenia wystarczy opór cieplny w granicach 3,00 m2K/W, ten rodzaj ściany można zatem ocieplić styropianem białym o lambdzie 040 przy grubości płyt 12 cm lub styropianem grafitowym o lambdzie 032 i grubości 10 cm, w obu przypadkach zalecamy produkty frezowane aby uniemożliwić powstawanie mostków termicznych.
  • kolor żółty dla pustaka ceramicznego 25 cm, w tym przypadku można zastosować do ociepleń styropian w kolorze szarym 12 cm lub biały 15 cm,
  • kolor czerwony dla cegły pełnej lub silikatowej 24 cm, to 20 cm styropianu białego lub ok. 15 cm styropianu grafitowego.
  • Jeśli chodzi o ceny to wielu klientów śledzi ceny i wykresy pod linkiem zmiana cen .

Powyższe wytyczne są wymaganiami minimalymi i nijak się mają do komfortu cieplnego.

Komfort cieplny

Od 2020 roku coraz częściej dobiera się tak styropian do ociepleń aby współczynnik U dla ściany zewnętrznej był poniżej 0,15 W/m2K. Osiągniesz go ocieplając gazobeton styropianem grafitowym o  gr. 15 cm lub białym 20 cm. Pozostałe ściany co najmniej 20 cm grafitowego. Jest to wartość odpowiadająca budynkom energooszczędnym wg standardu projektowego NF40. Przy tych wartościach osiągniesz komfort cieplny. Jest to optymalne rozwiązanie.

O budynkach pasywnych poczytaj tu: jak ocieplić budynek pasywny licząc się z U na poziomie poniżej 0,1 czyli w niektórych przypadkach grubość płyt może osiągnąć 30 cm i lambdę 0,031. Pamiętaj, że aby Twój cały budynek osiągną standard pasywny należy min. przeprowadzić próby szczelności zgodnie z polską normą: PN-EN ISO 9972:2015-10 ” Cieplne właściwości użytkowe budynków. Określenie przepuszczalności powietrznej budynków metodą pomiaru ciśnieniowego za pomocą wentylatora”.

Wyższy komfort to także ściany wykonane z materiałów o dużej pojemności cieplnej. Jak widzimy powyżej ściana z silikatów i cegły wymaga większej grubości styropianu jednak ma znacznie lepszą akumulację ciepła niż beton komórkowy. Wykonując grubą posadzkę betonową także zwiększysz komfort użytkowania. Oprócz poprawy bilansu energetycznego znaczaco poprawisz stabilność warunków temperaturowych wewnątrz budynku, co właśnie nazywa się komfortem cieplnym.

Który styropian jest lepszy biały czy grafitowy ?

Wybierając styropian z niższą lambdą np. zamiast białego 040 płyty np. EPS 70 wybieramy twardszy produkt. Opór cieplny jak widać zmienia się tutaj nieznacznie i nie wpływa bardzo na wartość oporu. Podobnie jest ze styropianami grafitowymi wybierając lambdę 031 zamiast 033 zyskujemy dużo większą wytrzymałość na zginanie i rozrywanie. Przekłada się to na komfort w dotyku.  Niższa lambda w zakresie styropianów o tym samym kolorze oznacza większą twardość płyt. Bardzo ciekawą propozycją gdy nie masz zbyt wiele miejsca na izolację jest płyta pir termPIR AL , która ma lambdę niezależną od grubości ok. 022.

Wybierając styropian grafitowy należy pamiętać iż jedynym produktem, który skutecznie jest zabezpieczony przeciw przegrzewaniu się na elewacji jest Swisspor Lambda White Fasada.

Wynik nie oznacza tego, że najlepiej budować jest z gazobetonu. Silikaty to ciężki materiał, który doskonale wycisza oraz akumuluje ciepło. Układ ciężkiej ściany z ociepleniem ze styropianu, który przejmuje większość oporu cieplnego wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Są jednak dwie szkoły, lekka ciepła konstrukcja, która szybko się nagrzewa i szybko oddaje ciepło lub mocna, ciężka z akumulacją ciepła. Podobnie jest z posadzką na gruncie.

Ofertę produktową znajdziecie pod linkiem styropian elewacyjny

Jaki styropian na posadzkę czy podłogę na gruncie?

Najwyższy czas abyśmy przy wyborze izolacji cieplnej zaczęli kierować się komfortem użytkowania. Doskonale można zaprezentować tę metodę na przykładzie posadzek na gruncie, ponieważ dotykamy ją najczęściej. Każdy kto miał możliwość mieszkać w domku wybudowanym w latach 80 – 90tych pamięta, że nie dało się chodzić na parterze bez ciepłych skarpet i kapci, tak od posadzki ciągnęło zimnem. Stosowano wtedy już jak sądzono, grubo 10tkę a ogrzewanie podłogowe nie było tak powszechne jak w chwili obecnej. Jak sobie o tym przypomnę to aż zimno się robi.

Dziś już wiemy, że optymalnym ociepleniem pod ogrzewanie podłogowe jest 15 cm białego styropianu np. EPS 100 036 lub grafitowego 12 cm EPS 100 030  . Stosując te grubości zapewniamy sobie komfort użytkowania. Najciekawsze jest to, że wartości te pokrywają się prawie z wysokim standardem energooszczędnym NF15. Oczywiście ważny jest sposób wykończenia, najlepiej drewnem, jest przyjemniejsze, cieplejsze w dotyku niż kamień. Cieńsza wylewka 4 – 5 cm anhydrytowa sprawi, że ciepło szybciej jest oddawane a w przypadku wylewki cementowej gr. 5 – 8 cm następuje akumulacja ciepła. I znowu jak kto woli większą czy mniejszą bezwładność ciepła odpowiednio metodę wybierze. Ja jestem zwolennikiem ciężkich ścian i posadzek, zwolennikiem akumulacji ciepła.

Pełną ofertę znajdziecie pod linkiem styropian podłogowy