Jaka grubość styropianu pod wylewkę?

Styropian jest prawdopodobnie najczęściej wykorzystywanym do ocieplania podłóg na całym świecie materiałem izolacyjnym. Wiele osób nie wie, jakiej jego ilości należy użyć, aby uzyskać zamierzony efekt w postaci utrzymania odpowiedniego poziomu ciepła wewnątrz swojego nowego domu. Chcąc rozwiać swoje wątpliwości, posiłkują się informacjami zawartymi m.in. w Internecie. Po wpisaniu w wyszukiwarce Google hasła typu: jaka grubość styropianu pod wylewkę? , okazuje się jednak, że samozwańczy wirtualni eksperci przejawiają różne zdanie na ten temat, przekonując o słuszności swoich racji. Napisałem kilka lat wstecz wstęp do kategorii styropian podłogowy w którym zawarłem wiele ważnych informacji. Jak się okazuje jest tak dużo  informacji w sieci, że ludzie rezygnują w czytania czegokolwiek i wolą po prostu zadzwonić do kogoś kto się na tym zna. Zapraszam do rozmów:)

Osoby, które nie mają na co dzień wiele wspólnego z budownictwem, czują się bezradne, nie potrafiąc orzec, kto z odpowiadających na ich pytanie rzeczywiście wskazuje poprawną odpowiedź. Dlatego w tym miejscu warto pochylić się nad tym zagadnieniem nieco dłużej, by poszukujący dobrych rad użytkownicy Internetu rzeczywiście mogli ją otrzymać.

Skontaktuj się z architektem, jeśli masz taką możliwość

Zacząć należy od tego, iż grubość styropianu pod wylewkę nie zawsze musi, a nawet wręcz nie powinna być jednakowa. Wiele zależy bowiem od tego, jak ma wyglądać dany budynek, w jakim miejscu ma się znajdować i z którego rodzaju materiałów powstanie. Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnych architektów. Ich doświadczenie oraz wiedza pozwalają rozwiać wszelkie wątpliwości, co do tego, w nabycie jakiej ilości styropianu należy zainwestować przed rozpoczęciem procesu ocieplania. Powiem więcej obowiązkiem projektanta czy architekta są obliczenie współczynnika U. Należy pamiętać jednak, że określa on wymóg normowy, czyli minimalny wymyślony dla developerów aby nie zaniżali energooszczędności budynków. Nie wspomina o komforcie użytkowania …

10 cm – maksymalna grubość styropianu zalecana przez ekspertów

ale w latach 80dziesiątych… 10 centymetrów… styropianu po prostu… i leciało nie wiadomo co. “Internetowi” eksperci z dziedziny budownictwa zalecają również, o czym także warto wspomnieć, że lepsze efekty przynosi stosowanie dwóch warstw styropianu o grubości 5 centymetrów niż jednej o dwukrotnie większej objętości. Dlaczego? Odpowiedź dla eksperta jest prosta – wówczas uzyskujemy znacznie korzystniejszą izolację akustyczną!

Nic bardziej mylnego nie można było wymyślić. Trochę sarkazmu przez irytację do kwadratu. Ale teraz na poważnie…

Jak prawidłowo wykonać izolację termiczną?

Grubość styropianu pod wylewkę jest cechą, na którą każdy musi zwrócić szczególną uwagę, ale na pewno nie jedyną. Dla uzyskania lepszych efektów przy tej samej grubości należy zwrócić uwagę na współczynnik lambda. Im jest on niższy tym lepiej tzn. płyty stawiają większy opór cieplny przez co są mniejsze straty ciepła. Najlepszą lambdę mają styropiany grafitowe. Zalecamy je w grubościach od 10 do 20 cm, układane mijankowo z przesunięciem 25 cm w układzie 5+5 cm lub 3x5cm lub 10 + 10 cm. Jeśli masz więcej miejsca czyli co najmniej 15 cm możesz zastosować biały styropian podłogowy. W układzie jak wyżej. Im grubszą warstwę układasz tym twardszy materiał powinieneś zastosować z powodu późniejszego ew. osiadania. Jeśli korzystasz z ogrzewania podłogowego stosuj styropian z oznaczeniem EPS 100 do grubości 20 cm. Powyżej tej grubości zalecamy EPS 150.

Zapobiegający

Odpowiednia grubość styropianu oraz jego poprawne wykorzystanie zapobiega powstawaniu tzw. efektu zimnej podłogi. Z wyników przeprowadzanych regularnie badań wynika, że styropian niweluje straty ciepła nawet o ok. 15-20%, co jest świetnym wynikiem i czynnikiem odgrywającym niebagatelną rolę zwłaszcza w sezonie grzewczym. Możliwość zmniejszenia zużycia węgla, gazu czy drewna potrzebnych do ocieplenia wnętrza mieszkania, biura czy jakiegokolwiek innego obiektu przekłada się oczywiście na realne oszczędności. Na tym jednak nie kończy się lista zalet zastosowania interesujących nas w tym miejscu artykułów. Styropian pod ogrzewanie podłogowe stanowi bowiem swoistą barierę ochronną, która zapobiega powstawaniu wilgoci. Obecnie bez trudu można nabyć specjalnie wykonane pod kątem zaabsorbowania nadmiaru wody (szczególnie deszczowej) rodzaje tworzywa, które nie tylko zapewniają ciepło i suchość, ale także są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia o charakterze mechanicznym.

Komfort użytkowania

Jak zatem widać, powodów ku temu, by zainteresować się ociepleniem budynków, a zwłaszcza ich dolnych partii, jest wiele. Nie należy jednak brać pod uwagę „dobrych rad” osób, które twierdzą, że im większa grubość styropianu pod wylewkę, tym lepiej:

wtedy na posadzce na gruncie jest komfortowo. Wystarczająco dobrze a nie ma sensu stosować grubości powyżej 30 cm.

Lepiej skupić się na większej grubości na poddaszu, gdzie jak doświadczenie wielu inwestorów podpowiada 30 cm wełny to mało. Standardem jest 40 cm wełny na skosach lub 30 cm styropianu na posadzce poddasza nieużytkowego.  W przypadku wełny, która przepuszcza parę wodną nie ma istotnego wpływu jej lambda. Kieruj się w tym przypadku grubością i szczelnością montażu, nie dopuść do migracji pary wodnej przez dach. W przypadku styropianu możesz wybrać ten z niższą lambdą czyli grafitowy będzie w porównywalnej cenie co biały podłogowy. Stanowić będzie również większy opór cieplny niż droższe białe podłogowe.

Jeśli jest dla Ciebie istotny komfort użytkowania to zastosuj się do tych rad i ciesz się optymalna temperaturą latem oraz zimą w swoim nowym domu.

Przeanalizuj własne potrzeby przed dokonaniem zakupu

Pośpiech podczas zakupu styropianu podłogowego nie jest w tego typu sytuacjach wskazany. Najczęściej przynosi od odwrotne efekty od zamierzonych, co często skutkuje modernizacją obiektu, co niesie za sobą nie tylko przymus wykorzystania kolejnych środków pieniężnych. Trudności w korzystaniu z własnego domu, mieszkania, biura i innych obiektów przez pewien czas będą mocno uciążliwe. Najczęściej wiżą się z przeprowadzką krótkoterminową z wynajmem na ten czas innego budynku.

Planuj zakupy z 14 dniowym wyprzedzeniem. Tyle czasu mniej więcej zajmuje zorganizowanie dostawy z najlepszymi materiałami.