Elewacja ze styropianu

Wykonując elewację ze styropianu pamiętać należy o tym, by osoby odpowiedzialne za ocieplanie danego budynku korzystały ze styropianu wysokiej jakości. Bardzo ważną jego właściwością jest opór cieplny. Tylko wtedy, gdy będzie odpowiedni, dom lub innego rodzaju obiekt zostanie zabezpieczony przed efektem „uciekającego” z jego wnętrza ciepła. Co jest niepożądanym zjawiskiem w okresie jesienno-zimowym, wiążącym się z koniecznością zwiększenia nakładów pieniężnych na ogrzewanie budowli. Latem natomiast zwiększonymi wydatkami na chłodzenie.

Najlepszy sposób poprawnego wykonania elewacji ze styropianu?

Poprawnie wykonana elewacja ze styropianu pozwala zdecydowanie bardziej komfortowo czuć się w trakcie przebywania w środku ocieplonego obiektu. Warto powierzyć prace budowlane doświadczonemu zespołowi fachowców. Niezależnie od tego, pamiętać należy o zachowaniu wytycznych, określonych przez ekspertów z dziedziny budownictwa. Jeśli natomiast okaże się, że są im one nieznane, odsyłamy do dalszej części niniejszego tekstu. Poniżej zawarłem przydatne wskazówki dotyczące tego, jak wykonać elewację ze styropianu samemu, tak by uzyskać zamierzony efekt. Zgodnie ze sztuką budowlaną.

Kiedy, w jakim okresie należy ocieplać dom?

Prawidłowe ocieplenie domu może być wykonane, tylko gdy proces ten przeprowadzany jest w temperaturze w zakresie 5-25 stopni Celsjusza. Są to optymalne warunki temperaturowe do tego tworzywa sztucznego. Jest to więc pierwszy, podstawowy warunek. Powinien zostać spełniony, aby właściciel domu mógł być w pełni zadowolony z przeprowadzonych prac. Nie warto więc spieszyć się z realizacją projektu. Lepiej jest poczekać na dzień, w którym temperatura powietrza nie spadnie poniżej 5 oraz nie przekroczy 25 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowe ocieplenie domu dojdzie w ogóle do skutku. Ponadto należy zabezpieczyć ocieplane ściany poprzez osłonięcie ich siatkami maskującymi. Stanowi ona najlepszą i powszechnie stosowną formę ochrony przed wiatrem, zacinającym deszczem oraz bezlitośnie świecącym słońcem. Na które najbardziej narażony jest styropian grafitowy.

Negatywny wpływ promieni słonecznych na styropian

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wykonanie elewacji ze styropianu najczęściej odbywa się wczesną wiosną lub późną jesienią. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż  oddziaływanie promieni słonecznych wydaje się nie być tak intensywne, jak w miesiącach czerwiec-lipiec. Tymczasem to właśnie w okresie wiosennym i jesiennym słońce świeci bardziej prostopadle do ściany i potrafi mocno przygrzać. Wpływ słońca na styropian biały jest zdecydowanie niekorzystny (materiał ulega żółknięciu, a jego powierzchnia przestaje być idealnie gładka). Styropian grafitowy cena  natomiast może ulec całkowitemu uszkodzeniu z wypaleniem włącznie. Swoistą hybrydą jest Swisspor Lambda White – styropian trzeciej generacji zabezpieczony przed odpadaniem białą wierzchnią warstwą EPS.

Wykonanie elewacji ze styropianu krok po kroku

Wiemy już, kiedy najlepiej jest przeprowadzać prace izolacyjne oraz jak ją zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Jak natomiast wykonać elewację ze styropianu w pełni profesjonalny sposób? Po pierwsze należy sprawdzić, czy ściany budynku są odpowiednio przygotowane. Jeśli tak nie jest, wówczas powinny zostać usunięte z nich słabe i luźne elementy w postaci zaschniętej farby, pyłu, kruchego tynku. Gdy już to uczynimy, czas na przeprowadzenie otynkowania lub wypełnienia nierówności zaprawą wyrównawczą. Następnie zastosowanie głęboko penetrującego gruntu pod styropian sprawi, że poziom przyczepności izolacji wzrośnie, ułatwiając tym samym wykonywanie kolejnych czynności. W przypadku nowych budynków dwu krotnego gruntowania wymaga beton komórkowy, jednokrotnego: cegła silikatowa i ceramiczna. W przypadku remontowanych obiektów po skuciu słabych tynków szczególną uwagę należy zwrócić na spoiny. Niejednokrotnie trzeba będzie zagruntować je także 2 razy.

Wyrównanie ściany, gruntowanie i co dalej?

Kiedy wyrównywanie podłoża zostanie zakończone, nadchodzi czas na podjęcie kolejnych kroków, których wykonanie ma na celu wykonanie elewacji ze styropianu. Mamy tu na myśli układanie kolejnych płyt materiału. Jak jednak powinna wyglądać ta czynność, by przyniosła oczekiwane rezultaty? Kolejne partie styropianu należy układać, rozpoczynając od dołu i zmierzając stopniowo ku górze. Pamiętać przy tym jednak trzeba, aby dłuższy z boków płyty przylegał równolegle względem ściany wzdłuż listy startowej. Jest to niezbędne w celu prawidłowego, mijankowego nakładania się na siebie układanych na ścianie budynku płyt.

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe nałożenie kleju do styropianu na płytę styropianową. Co najmniej 60 % powierzchni płyty powinien pokrywać klej cementowy po dociśnięciu do ściany. Można do tego doprowadzić w prosty sposób:

  • nakładając klej grzebieniem 12 mm po całej powierzchni (dotyczy równych ścian);
  • aplikując wałek kleju po obwodzie powierzchni plus 3 duże placki;

Styropian biały można pokryć w 40 % lecz wymagane jest w tedy kołkowanie całej powierzchni.

Efektywne unikanie powstawanie mostków termicznych

By uniknąć powstawania mostków termicznych, trzeba pamiętać o takim układaniu warstw styropianu, by ich końce nie tworzyły ze sobą linii pionowej. Jeśli zaś chodzi o skracanie (przycinanie) płyt ulokowanych w narożnikach, to jest, oczywiście, taka możliwość. Zabieg ten powinien być przeprowadzony jednak dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju użytego do połączenia płyt styropianowych. Wówczas możemy mówić o prawidłowym ocieplaniu domu. Wszelkie nierówności w styku płyt należy wypełniać niskoprężnych poliuretanowym klejem do styropianu po całej grubości płyty a nie tylko z wierzchu. Tak wykonane prace pozwolą cieszyć się idealnym przyleganiem płyt względem ocieplanej ściany i ukończeniem kolejnego etapu pracy nad elewacją ze styropianu.

Kołkowanie styropianu

Trudno jest uniknąć powstawania wspomnianych mostków termicznych. Dobrym rozwiązaniem jest potraktowanie ich klejem w pianie. Gdy już natomiast to nastąpi, mamy przed sobą jeden z ostatnich etapów pracy nad elewacją ze styropianu. Kołkowanie styropianu, zapobiega odklejaniu się warstw przy dużym ssaniu wiatru. Dotyczy to jednak w większości budynków o wysokości powyżej 12 m. Nie wolno jednak stosować zbyt dużej ich liczby, ponieważ niesie to za sobą ryzyko wystąpienia kolejnych szczelin, przez które może wydostawać się ciepłe powietrze. Pamiętajmy o wyfrezowaniu otworów pod dyble oraz ich zaślepieniu.

Odchodzi się od kołkowania styropianu na ścianach z pustaków ceramicznych. Prawidłowe pokrycie płyt najlepszym klejem do styropianu na 60% powierzchni sprawia, że przyczepność tych dwóch elementów jest na tyle silna, że nie grozi awarią.

Zatopienie siatki

Gdy opór cieplny mamy już załatwiony i styropian został zakołkowany przystępujemy do szlifowania płyt oraz zatopienia siatki w kleju. Bardzo istotny punkt wykonania prawidłowego ocieplenia elewacji. To siatka przenosi naprężenia od zmiennych warunków atmosferycznych. Wiele lat doświadczeń wykazało, że zwykłe siatki o gramaturze 145 g/m2 są mało efektowne. Natomiast gramatura powyżej 170 powoduje, że zakłady są zbyt widoczne i trzeba nanosić trzecią warstwę kleju. Dlatego najlepszą siatką na styropian jest 160-tka, szczególnie polecam tą pomarańczową o oczkach 4×4 mm. Sprawdzona, oferujemy ją od 15 lat, zachowuje stałą, niemiecką jakość potwierdzoną certyfikatem TUV.

Po kilku dniach i wyschnięciu warstwy nośnej z siatki należy elewację zabezpieczyć białym podkładem tynkarskim silikonowym. Można go także barwić na dowolne kolory.

Aplikację tynków omówię w innym artykule. Pod linkiem znajdziesz dofinansowanie na ocieplenie domu

***

Powyższe rady zawarte w sformułowanym przez nas artykule na pewno okażą się przydatne osobom samodzielnie dokonującym izolacji ścian swoich domów i innego rodzaju budynków oraz niedoświadczonym członkom remontowych brygad :). Stosując się do nich, prawidłowe ocieplenie domu, zgodnie ze sztuką budowlaną nie sprawi żadnych problemów. Pozwoli także cieszyć sie inwestorowi wiele lat dobrą jakością wykonania i długotrwałą żywotnością.