Czym się różni styropian szary od białego?
Wielokrotnie pewnie widzieliście oferty produktowe, gdzie zaznaczono informację, że towar jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Miało to pomóc w doborze rozwiązań dopasowanych do upodobań, aranżacji itp. Jednak w przypadku tego materiału kolor zyskuje na zdecydowanie większym znaczeniu. Styropian szary i biały posiadają różne właściwości i parametry techniczne, co przekłada się na ich zastosowanie.. Poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące różnic i podobieństw oraz przeznaczenia obu wariantów.
Różnice pomiędzy białym a grafitowym
A więc, czym różni się styropian szały od białego? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na skład. W tym pierwszym znajdują się kompozycje grafitu, które dodawane są już na etapie produkcji polistyrenu. Dzięki temu rozwiązaniu pojawia się różnica kolorystyczna. Dlatego również nazywany jest on styropianem grafitowym.
Najistotniejsza jest również kwestia parametrów izolacyjności – można zauważyć znacznie lepsze wyniki w przypadku rozwiązania szarego. Pozwala to zmniejszyć grubość każdej płyty. Niestety lepsze właściwości przekładają się na cenę m3. Tradycyjny produkt (kolor biały o lambdzie 040) może być tańszy nawet o 25% w porównaniu do szarego o lambdzie 031. Jednak od od dwóch lat niejeden styropian grafitowy potrafi być w porównywalnej cenie do białego, o tym piszemy dalej. Wadą ciemnego koloru jest oczywiście nagrzewanie na słońcu podczas montażu płyt. Ten rodzaj należy osłaniać siatkami maskującymi na rusztowaniach lub podwieszając je pod okapem.
W 2014 roku na rynku pojawiła się słynna już Lambda White jest to grafit z białą wierzchnią warstwą. Całkowicie odporna na działanie promieni słonecznych.
Który warto wybrać?
Wszystkie trzy rozwiązania można z powodzeniem stosować w budownictwie. Zarówno na elewację a twardsze odmiany na podłogę, szalunki, dach i fundamenty. Jednak wszystko jest uzależnione od oporu cieplnego jaki właściciel budynku chce osiągnąć. Jeżeli istotny jest wysoki wynik, warto zastosować styropian szary, który osiąga lambdę około od 0,030 do 0,033 W/mK . Przy grubościach już od 15 cm osiąga znakomite, komfortowe wyniki. Dla porównania jego tradycyjny wariant wynosi około 0,040 W/mK, co może być korzystne wyłącznie w budynkach, gdzie temperatura nie przekracza wysokich temperatur lub bardzo niskich temperatur przez większą część roku. Należy pamiętać, że płyty mają nie tylko za zadanie uniemożliwić przenikanie ciepła na zewnątrz. Powinny również uniemożliwić zbyt duże nagrzanie się pomieszczenia spowodowane przez upały letnie poza budynkiem.
Styropian biały kusi niższą ceną, ale wydawanie więcej pieniędzy na ogrzewanie zimą oraz dyskomfort latem we własnym domu sprawiają, że warto rozważyć trochę wyższą inwestycję, która z pewnością zacznie się zwracać.
Decydując się na białą wersję wybierz większą grubość aby osiągnąć większy opór cieplny. Szerzej piszemy o tym w artykule: Jaki styropian wybrać
Obecnie warto zwrócić uwagę na Swisspor Lambda Plus fasada 032 , którego promocja przebija ceną biały 039 – 038 oraz ma najwięcej pozytywnych opinii w sieci internet.
Artykuły powiązane tematycznie
- Deklaracja właściwości użytkowych – Jak odczytać oznaczenia z opakowania styropianu ?
- Jest wiele rodzajów styropianów koloru grafitowego, jaki wybrać? – Porównanie styropianu grafitowego
- Wykończenie elewacji ze styropianu – Wykończenie elewacji w systemie Etics