Co to jest styropian

Z opinią, że styropian jest najlepszym (bądź ewentualnie jednym z najlepszych) materiałów izolacyjnych można się spotkać wszędzie. Na naszej stronie przedstawiamy, w jaki sposób dobrać go do zastosowania, porównujemy ceny i przedstawiamy najczęściej spotykane problemy. Jednak zauważyliśmy, że niewiele osób w pełni zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę, jest ten produkt. W jaki sposób możemy go wyprodukować, a także, w jakich postaciach możemy go obecnie spotkać we współczesnym budownictwie. Właśnie te kwestie poruszamy poniżej.

Co to jest styropian ? Produkcja EPS

Co to jest styropian? Styropian, czy też polistyren ekspandowany powstaje dzięki procesowi spienienia granulek polistyrenu. Najczęściej poprzez gwałtowne ogrzewanie parą wodną. Granulat zawiera porofor (czynnik spieniający). Sam materiał składa się tylko w 2% z polistyrenu, resztę stanowi powietrze.

Bardzo istotną kwestią przed zastosowaniem produktu jest jego odpowiednie sezonowanie. Usunięcie wykorzystanej wcześniej pary wodnej może zająć nawet 8 tygodni. W przypadku wykorzystania próżni około dwóch tygodni lub kilku dni w przypadku bloków przeznaczonych do ocieplenia elewacji.

Wyjątek stanowi produkt z automatu, w taki sposób produkowany jest Swisspor hydro lambda.

Rodzaje płyt styropianowych

Styropian można spotkać przede wszystkim w postaci płyt, które są nakładane na wybraną powierzchnię (np. ściany). Jednak można wymienić ich kilka podstawowych odmian, o zróżnicowanych właściwościach:

  • wodoodporne – w przeciwieństwie do standardowych płyt, te nie wyróżniają się tak dużą nasiąkliwością,
  • ryflowane – wyróżniają się wyżłobieniami w postaci pionowych rowków,
  • laminowane – w tym celu stosowana jest płyta gipsowo-kartonowa, papa lub nawet geowłóknina,
  • elastyczne – zapewniają doskonałą izolację akustyczną,
  • perforowane – wyróżniają się charakterystycznymi wyżłobieniami w postaci dziurek,
  • sprężyste – posiadają nacięcia, które zwiększają sprężystość całej płyty.

Polistyren ekspandowany, formowany oraz cięty z bloku podzielimy zazwyczaj na kategorie wg zastosowania. W taki sposób opisane są w naszym sklepie kategorie produktów:

  • styropian elewacyjny – czy też fasadowy jak kto woli, przeznaczany do ocieplania ścian,
  • podłogowy – izolacja podłóg na gruncie, wyróżnia się zwiększoną twardością oraz odpornością na osiadanie,
  • dachowy – w zasadzie są to płyty podłogowe, dostępny także w postaci płyt o większych rozmiarach, także spadkowych i/lub laminowanych papą termozgrzewalną,
  • styropian fundamentowy – coraz częściej produkowany metodą automatową, hydrofobizowany, charakteryzuje się mniejszą nasiąkliwością, osobną kategorię stanowią płyty XPS o jeszcze lepszych parametrach technicznych.

Źródło: Jarosław Hnat, opinie Google: Hurtownia Styropianu PHU LINGO 

Należy pamiętać, że styropian to nie zawsze płyty lub bloki – ten materiał izolacyjny można również spotkać w postaci granulatu, bardzo cienkich pasków, szalunków (do późniejszego wypełnienia betonem), a także profili.

A czym różni się styropian biały, od tego z dodatkiem grafitu wyjaśniamy już w innym artykule na naszej stronie: https://www.hurtowniastyropianu.pl/czym-sie-rozni-styropian-szary-od-bialego/.

Baza wiedzy zawiera ciąg dalszy odpowiedzi na pytanie, co to jest styropian

 

Mgr inż. Tomasz Lingo