Tynki renowacyjne działanie i wykonanie
Tynki renowacyjne po pierwsze przeznaczone są na zawilgocone ściany do wewnątrz i na zewnątrz budynków. Stosuje się je szczególnie tam gdzie występuje zasolenie jednakże tylko tam gdzie powinno dojść do szybkiego użytkowania pomieszczeń. Są to porowate wyprawy, składające się z kilku warstw, które pomagają w odprowadzeniu wilgoci oraz także gromadzą w sobie szkodliwe dla zwykłych tynków sole. Na zdjęciach widać, destrukcyjne działanie soli na zwykłe tynki cementowo wapienne. Przepuszczalne drobnoziarniste odpadają a te bardziej porowate przepuszczają sole na zewnątrz ( ten biały puszek :). Jeśli tynk jest mocny sole go ominą i wyjdą wyżej, nawet do kilku metrów ponad teren. W obu przypadkach ściany nie nadają się do ocieplenia styropianem ani wełną mineralną. Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych należy ustalić przyczynę zawilgocenia oraz dobrać odpowiednie materiały.
Jak działają tynki renowacyjne
Wyprawy tynkarskie renowacyjne to specjalne modyfikowane polimerami porowate tynki cementowe. Te najwyższej jakości są odporne na rysy skurczowe, są to jedne z najbardziej elastycznych zapraw dostępnych na rynku. W zależności od stopnia zawilgocenia oraz zasolenia dobiera się ziarnistość a także grubość warstw. Na zdjęciach widać jak porowata jest struktura tynku renowacyjnego podkładowego, który odpowiada w głównej mierze za kumulację soli. Tynki te zachowują przy tym wytrzymałość a także wysoką paroprzepuszczalność.
Wykonanie tynków renowacyjnych
Po pierwsze zanim się za zabierzesz za wykonanie tynków renowacyjnych zlikwiduj przyczynę zawilgocenia aby cieszyć się z odnowionych ścian nawet kilkadziesiąt lat. Diagnoza, usunięcie przyczyn, renowacja. W tym szczególnym przypadku, naprawiono dach, skuto tynki, wykonano iniekcję bezciśnieniową kremem iniekcyjnym , odwodnienie budynku oraz hydroizolację ścian zewnętrznych. Dopiero wtedy, jeśli zależy Ci na szybkim użytkowaniu możesz przystąpić do aplikacji systemu tynków renowacyjnych.
W pierwszej kolejności przygotuj ścianę, następnie narzuć obrzutkę ( do 50% ściany, do 5 mm grubości), która zwiększy przyczepność tynku podkładowego. Tynk podkładowy renowacyjny można nakładać na przeschniętą warstwę obrzutki, jego grubość to 2-4 cm. Przetrzyj zębami pacy tynk podkładowy aby zwiększyć przyczepność tynku wierzchniego.
Film z aplikacji tynków możesz oglądnąć pod linkiem:
Diagnostyka zawilgoconych murów
Skuteczność prac renowacyjnych zależy od prawidłowej diagnostyki, badania zawilgocenia oraz zasolenia. Równie ważne jest prawidłowe wykonanie prac przygotowawczych. Jednak wszystkie te czynności dla budynków mieszkalnych nie są wcale skomplikowane. Większość prac możesz wykonać sam. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń do nas wyjaśnimy. Dla klientów naszego sklepu wszystkie fachowe porady są gratis. Udziela ich właściciel firmy PHU LINGO mgr inż Tomasz Lingo, który posiada uprawnienia budowlane oraz wieloletnie doświadczenie przy termomodernizacji starych i budowie nowych energooszczędnych budynków.