Osuszanie budynków przed ociepleniem styropianem
Osuszanie budynków przed ich ociepleniem styropianem jest bardzo istotne z punktu fizyki budowli. Obfite opady deszczu oraz powódź stanowią zaledwie parę zjawisk, których niespodziewane wystąpienie może skutkować zalaniem budynku. Osuszanie budynków jest niezbędnym, czasochłonnym i trudnym do przeprowadzenia procesem. Należy tego dokonać przed ociepleniem styropianem, zarówno na zewnątrz, jak i w środku obiektu z prostej przyczyny, komfortu użytkowania. Specjalny klej do styropianu można stosować także na tynki renowacyjne.
Jak doskonale wszystkim wiadomo, zbyt długie przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu może doprowadzić po pewnym czasie do poważnych problemów ze zdrowiem. Aby więc nie dopuścić do konieczności zmagania się w przyszłości m.in. z problemami z oddychaniem, należy jak najprędzej pozbyć się skutków związanych z przesiąkaniem murów wodą.
Jak należy jednak to zrobić? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Sposobów na przeprowadzenie interesujących nas w tym miejscu prac jest bowiem wiele. Osuszanie budynków kremem iniekcyjnym metodą bezciśnieniową jest natomiast jedną z nich. Z racji tego, że nieustannie zyskuje na popularności, postanowiliśmy przyjrzeć się nieco wnikliwiej tej metodzie. Celem wskazania czynników zachęcających do skorzystania z niej, a także sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek wady z nią związane.
Osuszanie budynków iniekcją bezciśnieniową
Efektywna termomodernizacja obiektów mieszkalnych musi dotyczyć wszystkich zagadnień związanych z zawilgoceniem przegród budowlanych. Stan ten jest rezultatem działającej zarówno w poziomie, jak i pionie izolacji przeciwwilgociowej. Problemy dotyczące jej działania w znacznej większości przypadków dotyczą konstrukcji wykonanych w dalekiej przeszłości. To właśnie te mury są szczególnie narażonymi na zawilgocenie, którego występowanie wiąże się z wieloma szkodliwymi skutkami, wspomnianymi przeze mnie nieco wcześniej.
Wilgoć, jak można się łatwo domyślić, wpływa niekorzystnie na właściwości termoizolacyjne ścian. Wiąże się to z problemami z zachowaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Docieplanie murów wykonanych wcześniej przy użyciu materiałów o dużym stopniu nasiąkliwości (w tym cegły ceramicznej) nie zdoła zapobiec powstawaniu efektu „uciekającego” ciepła. Tym bardziej wełną mineralną, która będzie przepuszczać wilgoć, tracąc tym samym swoje właściwości. Najpierw należy pozbyć się zalegającej w ich głębi wody, np. poprzez osuszanie budynków iniekcją bezciśnieniową, którą może wykonać każdy z nas. Przykład zawilgoconej piwnicy.
Na zdjęciu widać ścianę piwnicy zawilgoconą na pełną wysokość. Sole powodują także odpadanie tynku z sufitu. Tutaj zostanie zastosowany Sempre Renowator 190 specjalny krem iniekcyjny do iniekcji bezciśnieniowej.
Osobom niemającym na co dzień styczności z budownictwem nazwa tej metody na pewno niewiele mówi. Kryje się pod nią technologia wytwarzania mineralnej izolacji przeciwwilgociowej – zarówno pionowej, jak i poziomej. Największą zaletą tego sposobu walki z wilgocią jest niewątpliwie możliwość wykonania wspomnianej izolacji o wyjątkowo dużej trwałości.
Opisywana technologia bez przeciwwskazań może być stosowana w budynkach, do których wzniesienia użyto materiałów będących w stanie „podciągnąć” wilgoć. Głównie w sposób kapilarny i niezależnie od tego, jaką grubością charakteryzują się ściany danego obiektu, a także od stopnia ich zasolenia i zawilgocenia. Osuszanie budynków iniekcją bezciśnieniową kremem iniekcyjnym ma na celu uzyskanie specjalnej blokady chroniącej przed wilgocią. Drugim etapem jest rozpoczęcie proces osuszania budynku. Działanie w myśl opisywanych zasad pozwala uzyskać zamierzone efekty w zdecydowanie krótszym czasie niż w wyniku osuszania budynków metodą tradycyjną. Zaliczamy do niej wykonanie opaski odwadniającej oraz osuszanie ciepłym powietrzem.
Iniekcja bezciśnieniowa kremem iniekcyjnym a osuszanie budynków
Obecnie niewielu kierowników ekip budowlanych oraz remontowych umieszcza iniekcję bezciśnieniową w spisie oferowanych przez siebie usług. Dzieje się tak, ponieważ charakteryzowaną metodę opracowano stosunkowo niedawno. Ma przewagę nad zwykłymi płynami iniekcyjnymi (które mają duże zużycie) oraz szlamami (które nie wnikają dokładnie w strukturę ściany).
Po pierwsze krem iniekcyjny ma sporą przewagę nad płynami iniekcyjnymi, jest gęsty dlatego ma mniejsze zużycie. Jest wchłaniany do 12 cm od otworu, nie spływa w szczeliny i pęknięcia starego muru. Dlatego praktycznie nie ma strat materiałowych przy wykonywaniu prac. Oczywiście jest droższy ale za razem bardziej efektywny, zajmuje także mniej miejsca.
Po drugie iniekcję bezciśnieniową kremem iniekcyjnym może wykonać każdy sam. Nie potrzeba do tych prac żadnych drogich urządzeń oraz specjalnych umiejętności. Zawilgocone ściany zewnętrzne. Czynności są proste:
- skuj stare, słabe, zawilgocone tynki do 20 – 50 cm powyżej zawilgoconej ściany,
- nawierć w spoinie muru na wysokości do 15 cm od gruntu otwory fi 12-16 mm co 10 – 12 cm,
- odkurz otwory z gruzu i pyłu,
- zaaplikuj do otworów krem iniekcyjny metodą bezciśnieniową, np. za pomocą specjalnej lancy :
- krem wniknie w ścianę zmieniając barwę z białej na przeźroczystą, przenikanie zależy od wilgotności podłoża i może trwać od 2 do 30 dni.
- gdy krem wniknie w otwory zaaplikuj specjalną hydrofobową zaprawę renowacyjną.
Iniekcja bezciśnieniowa stanowi nieodłączny element osuszania budynków. Prace te można oglądnąć również na filmie:
Co należy zrobić przed iniekcją bezciśnieniową?
Zanim wynajęta ekipa budowlana czy remontowa przystąpi do wykonywania prac izolacyjnych, powinna skuć stare chłonne tynki. Wyprawy, które uległy zawilgoceniu w wyniku podciągania kapilarnego wody.. Takie przygotowanie powierzchni przed wykonaniem iniekcji bezciśnieniowej sprawia, że jej przeprowadzenie stanie się o wiele sprawniejsze i bardziej skuteczne. Gdy natomiast proces ten ulegnie spełnieniu, można bez obaw przystąpić do wykańczania ścian przy użyciu odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów. Warto przy tym podkreślić, że wspomniane wyżej czynności powinny następować po sobie wyłącznie w takiej kolejności, ponieważ w innym razie uzyskanie niezbędnych do osuszenia przegród budowlanych warunków nie będzie możliwe. Dokładnie tak, jak zapewnienie estetyki odnawianego budynku na pożądanym poziomie.
Tynk renowacyjny niezbędny przy osuszaniu budynków
Problem zawilgocenia najczęściej spotykany jest w dolnych partiach budynku, przeważnie dotyczy piwnic, suteren, parteru. Wiadomo, sole transportowane są przez wodę od dołu ku górze Dbanie o elewację po iniekcji bezciśnieniowej wymaga szczególnie w tej części budynku użycia najlepszej jakości tynków renowacyjnych. Będących w stanie zapewnić bezproblemowe przepuszczanie pary wodnej, jak i pojemność na retencję soli budowlanych, które ulegają rozpuszczeniu w wodzie kapilarnej. Poza tym wytworzona warstwa hydrofobowa gwarantuje uzyskanie efektu „suchej ściany”, co przekłada się na niedopuszczenie do powstania kondensacji wilgoci. Sposób przeprowadzenia prac tynkarskich omawiamy w innym artykule.
W swojej ofercie posiadamy system renowacyjny firmy Sempre Farby – polskiej profesjonalnej marki.
Swobodne odparowanie wilgoci z murów
Bez wątpienia najważniejszym elementem każdego z systemów opartych na wykorzystywaniu tynków renowacyjnych są ich specjalne właściwości. W ich przypadku pochłanianie wilgoci powstałej wewnątrz muru odbywa się na wysokim poziomie efektywności. Wilgoć jest „transportowana” do otoczenia jako para wodna, przy jednoczesnym magazynowaniu w sobie szkodliwych soli, które przybierają postać skrystalizowaną. Przesunięcie strefy odparowania w głąb tynku skutkuje natomiast tym, że na jego powierzchni nie tworzą się charakterystyczne grudki.
Wspomniane sole ulegają krystalizacji wewnątrz porów tynku renowacyjnego. Niwelując ryzyko jego uszkodzenia, co trwa dość długo, ponieważ aż do momentu, w którym pory tynku ulegną wypełnieniu kryształkami soli. Na długość trwania tego procesu wpływa także fakt, iż tynk renowacyjny jest o wiele trwalszy od pozostałych jego odmian dostępnych na rynku. Nie można przy tym jednak zapominać o zastosowaniu podczas prac wykończeniowych farby zdolnej do odparowywania wilgoci. Gdy wszystkie opisane wyżej warunki ulegną spełnieniu, otrzymamy pewność, że tego rodzaju dbanie o elewację po iniekcji krystalicznej okaże się jak najbardziej korzystne.
Podsumowanie tematu osuszania budynków
Zanim ocieplisz budynek upewnij się, że nie ma zawilgoconych ścian. Jeśli tak jest wykonaj odwodnienie, izolację mineralną i osusz ściany za pomocą iniekcji krystalicznej odcinając jednocześnie dopływ wilgoci. Jeśli zawilgocenie i zasolenie murów jest duże to zastosuj tynk renowacyjny. Tym sposobem zwalczysz przyczynę i uporasz się łatwo z wilgocią. Tak osuszone ściany możesz spokojnie zastosować styropian metodą lekką mokrą tz. za pomocą kleju z wykończeniem tynkiem cienkowarstwowym.