Ocieplenie budynku pasywnego
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę domów zapewniających odpowiedni komfort ciepła najniższym kosztem. Wiąże się to z zastosowaniem najnowocześniejszych energooszczędnych rozwiązań. Tzw. budynek pasywny jest rodzajem budynku, nazywanym w ten sposób ze względu na posiadane przez niego wyjątkowo korzystne parametry izolacyjne. Eksploatacja tego typu budynku wiąże się z możliwością znacznego zaoszczędzenia pieniędzy. Oczywiście na zużyciu energii, ponieważ w celu uzyskania zadowalającego stopnia ciepła wykorzystywane są inne rozwiązania, niż – tak to ujmijmy – tradycyjne.
Dom pasywny – budynek przyjazny użytkownikom i środowisku naturalnemu
Rokrocznie wzrastająca popularność domów pasywnych stanowi rezultat zainteresowania nimi wśród osób ceniących sobie energooszczędne i ekologiczne rozwiązania. Decydując się na wzniesienie, a następnie, oczywiście, także użytkowanie danego obiektu przyczyniamy się bowiem do zmniejszenia emisji trujących substancji. Tym samym środowisko wokół nas staje się bardziej przyjazne. Nic więc dziwnego, że specjaliści z dziedziny budownictwa przewidują stopniowe wypieranie tradycyjnych obiektów przez energooszczędne. Jeszcze niedawno na ich budowę pozwolić mogły sobie wyłącznie zamożne osoby. Z biegiem czasu koszty związane ze wznoszeniem domów pasywnych spadły. Obecnie w 2019 roku cena styropianu grafitowego, który jest najtańszą izolacją ścian, spadła do najniższego poziomu w historii.
Skąd czerpie energię cieplną dom pasywny?
Standard pasywy to także przede wszystkim możliwości czerpania energii:
- ze słońca,
- z odzysku ciepła wewnątrz budynku,
- z gruntu lub powietrza zewnątrz,
- budynki zero energetyczne korzystają także z ciepła osób tam przebywających,
By do tego doszło, budynek musi zostać zaprojektowany w zalecany przez ekspertów z dziedziny budownictwa pasywnego sposób. Oznacza to, że znajdujące się w nim drzwi oraz okna powinny być osadzone najlepiej w warstwie ocieplenia. Okna dachowe powinny posiadać rolety zewnętrzne itd. Gdy warunki uzyskania standardu pasywnego zostaną spełnione, wówczas uzyskiwane w naturalny sposób ciepło – w połączeniu z energią generowaną przez różnego rodzaju urządzenia wykorzystywane w domu – będą wystarczające do tego, by osoby znajdujące się wewnątrz domu czuły się komfortowo.
Użycie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych
Ocieplenie budynku pasywnego wymaga również zastosowania jak najlepszej jakości materiałów izolacyjnych. By prawidłowo pełniły one swoją rolę, charakterystyczny dla nich współczynnik przenikania ciepła nie może być zbyt wysoki. Przy tym grubość izolacji termicznej powinna być odpowiednio duża. Poza tym bardzo istotne jest, by osoby odpowiedzialne za wznoszenie domu wykonały szczelną powłokę zewnętrzną domu. Należy zadbać o wyposażenie go w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W standardzie jest aby taki budynek skontrolować pod względem szczelności. W chwili obecnej prowadzone są badania nad produkcją produktu o nazwie styropian grafenowy , więc być może w najbliższej przyszłości pojawi się produkt konkurencyjny.
Coraz większa popularność budynków energooszczędnych na całym świecie
Budynek pasywny (nazywany też często energooszczędnym) z biegiem lat wzbudza coraz większe zainteresowanie. Głównie wśród osób, które wreszcie mogą pozwolić sobie na opuszczenie domu rodzinnego, by stworzyć własne cztery kąty. Prawdą jest, że chęć wzniesienia opisywanego tym miejscu budynku wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku stawiania „zwykłych” domów. Z drugiej strony po dłuższym czasie wykorzystywania energii słonecznej okazuje się znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Parametry domu pasywnego
Jeśli dana osoba zdecyduje się na zainwestowanie w budowę domu pasywnego, musi pamiętać o tym, że w celu nadania mu odpowiednich właściwości cieplnych, musi zostać spełnionych jeszcze co najmniej kilka – poza zasygnalizowanymi wcześniej – warunków. Interesująca nas w tym miejscu budowla charakteryzuje się bowiem specjalnymi parametrami. Należy mieć je na uwadze, by po oddaniu domu pod klucz nie okazało się, że nie jest on w stanie zapewnić jego użytkownikom potrzebnego do komfortowego korzystania z niego ciepła. Z tego względu ściany domu pasywnego najczęściej posiadają dwie lub nawet trzy warstwy. Za sprawą odpowiedniej grubości ciepło powstające wewnątrz budynku nie „ucieka” zbyt łatwo, sprawiając, że jego ogrzewanie jest zdecydowanie efektywniejsze. W standardzie pasywnym nie jest dopuszczalalne przyklejanie styropianu tylko na same placki!
Styropian grafitowy EPS 032 lub EPS 031 – idealne do wykonania izolacji domu pasywnego
Jeśli chodzi o parametry budynku pasywnego należy pamiętać o tym, że grubość izolacji jego ścian zewnętrznych może oscylować ok. 30 cm. Pożądany współczynnik przenikania ciepła w przypadku ścian domu (lub innego obiektu) energooszczędnego to U co najwyżej 0,10 W/(m2•K). Najsolidniejszym chyba styropianem na rynku w Polsce jest Swisspor Lambda Mega White – płyty z automatu. Podłoga przy gruncie z kolei powinna zostać ocieplona styropianem grafitowym o grubości ok. 20 cm, zaś dach co najmniej o 10 cm większą warstwą. Wielu fachowców z dziedziny budownictwa stosuje w czasie prac izolacyjnych styropian grafitowy EPS 032 lub EPS 031, układając go starannie na całej wysokości ściany, czyli od poziomu fundamentów aż po kraniec dachu. W wyniku takiego działania ilość ciepła do ogrzania wnętrza domu pasywnego jest jeszcze mniejsza, na czym zależy wszystkim domownikom. Styropian grafitowy 031 jest solidniejszym materiałem od wersji 032. Styropiany z lambdą 033 to odpad z produkcji wersji o niższej lambdzie.