Jak ocieplić ściany piwnic?
W nowoczesnym budownictwie bardzo rzadko można spotkać się z problemem zimnych, wilgotnych piwnic – najczęściej większość projektów budowlanych uwzględnia już prawidłowe ocieplenie ścian fundamentowych. Jednakże nie jest już tak w przypadku starszego budownictwa, ponieważ kiedyś nie zwracano uwagi na izolację tego pomieszczenia – stąd nadal uważa się tę część obiektu za nieprzyjemną oraz niekorzystną dla zdrowia. Poniżej tłumaczymy jak ocieplić ściany piwnic, stosując prawidłowe metody oraz najlepsze materiały.
Jakie materiały wykorzystać
Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w celu ocieplenia piwnic jest styropian, znany również jako hydrofobizowany polistyren ekspandowany EPS, najlepiej w wersji 100 | 150 lub 200 kPa. Doskonałym produktem do tego typu ociepleń jest styropian grafitowy Hydro Lambda marki Swisspor. Nie tylko zapewniaja doskonałą izolacyjność cieplną (lambda na poziomie 031) , ale również nie nasiąkają mocno wilgocią. Styropian XPS sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest duża wilgoć. Rzadziej wykorzystuje się wełnę skalną i szklaną lub różne inne odmiany materiałów termoizolacyjnych.
Należy pamiętać, że wykorzystanie płyt styropianu EPS wiąże się z potrzebą zastosowania warstwy ochronnej z domieszką włókna szklanego w przypadku nisko osadzonych domów hydroizolację.
Styropian, który nie wymaga zabezpieczenia pod ziemią to styrodur xps . Poświęciliśmy mu osobną kategorię produktów.
Ocieplenie od zewnątrz czy od wewnątrz
Przed rozpoczęciem wstępnych prac należy dokładnie przemyśleć czy ocieplenie ścian piwnic zostanie dokonane od zewnątrz, czy od wewnątrz. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Najczęściej wykorzystuje się izolację termiczną od zewnątrz, wykonując wykopy wokół obiektu – dzięki temu nie pojawia się potrzeba zastosowania dodatkowych mostków. W przypadku tworzenia izolacji wewnętrznej należy zwrócić szczególną uwagę na mostki, znajdujące się na styku ścian. W przeciwnym razie pojawi się pleśń oraz wilgoć. Zaletą tego rozwiązania jest znaczne przyspieszenie prowadzonych prac lecz niejednokrotnie konieczność ocieplenia również posadzki nad piwnicą oraz sufitu i ścian wewnętrznych do 1 m odległości od ścian zewnętrznych
Przeznaczenie
Obecnie można wykonać izolację wszystkich rodzajów piwnic – zarówno tych ogrzewanych, jak i nieogrzewanych. Jednakże wówczas należy pamiętać o wymaganiach dotyczących współczynnika przenikania ciepła przez ściany. Oprócz tego nie ma znaczenia, kiedy został wybudowany obiekt, pod warunkiem, że podczas prowadzonych prac upewnimy się, że powierzchnia, jak i głębsze warstwy ściany są suche.
Dla komfortu użytkowania pamiętajmy, że pomieszczenia mieszkalne nad nieogrzewanymi pomieszczeniami powinny mieć współczynnik U o wartości mniejszej lub równej jak 0,25. Wartość ta odpowiada styropianowi podłogowemu białemu z lambdą 0,036 o grubości 15 cm.
Jednak gdy nie masz aż tyle miejsca na izolację cieplną zajrzyj do kategorii płyty PIR i wybierz mniejszą grubość izolacji.